Elazığ’da Yeniden Refah Partisi’ne miting için izni verilmedi

ELAZIĞ – Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanlığı’nın seçim çalışmaları kapsamında 22 Mart Cuma günü Elazığ’da yapmayı planladığı mitinge Valilik tarafından izin verilmedi. Mitinge Genel Başkan Fatih Erbakan’ın da katılması bekleniyordu.

İl Başkanlığı miting yapmak için başvuru yaptıkları Cumhuriyet Meydanı’nda 6 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile bir miting yapıldığını kendilerine aynı iznin verilmemesinin çifte standart olduğunu açıkladı. Yeniden Refah Partisi Elazığ Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı avukat Erhun Karakuş yaptığı açıklamada ”Bu kararı öncelikle Elazığlı hemşerilerimizin iradesine bir saygısızlık olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanı için miting alanı olan yer bizler için miting alanı olmuyor” dedi.

6 Mart tarihinde Elazığ’da AK Parti’nin aynı alanda miting düzenlediğini hatırlatarak alınan kararın her şeyden önce Elazığ halkına saygısızlık olduğunu belirten Karakuş sözlerine şöyle devam etti:

“22 Mart Cuma günü saat 15:30’da genel başkanımız Sayın Fatih Erbakan’ın katılacağı Elazığ mitingimizi yapacaktık. Bununla ilgili olarak resmi müracaatımızı 11 Mart Pazartesi günü Seçim Kurulu’na yazılı dilekçemizi teslim ederek Cumhuriyet Meydanı Valilik önünde bulunan ve AK Parti’nin kendi seçim mitingini yaptığı alanın bize tahsis edilmesini talep ettik. Yine konunun cevabı olarak 13 Mart Çarşamba günü seçim kurulundan tarafımıza gönderilen yazıda, Cumhuriyet Meydanı Valilik önündeki alanın miting alanı olmadığı gerekçesiyle talebimizin reddedildiğini bize bildirdiler. Siyasi parti olarak rakip olduğumuz bir partinin o meydanda bir hafta bile geçmeden miting yapması düşünülecek olursa, halkımızın bizi gerçek manada kıyaslayabileceği aynı alanda miting yapmak istememiz kadar doğal bir durum yoktur. Ancak bu talebimiz mağduriyet gerekçesiyle reddedilmiştir. Bu kararı öncelikle Elazığlı hemşerilerimizin iradesine bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bu kararı Elazığlı hemşerilerimizin vicdanına bırakıyoruz. ”

‘CUMHURBAŞKANI ELAZIĞ’A AK PARTİ GENEL BAŞKANI SIFATIYLA GELDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti genel başkanı olarak Elazığ’da miting düzenlediğini vurgulayan Karakuş, yapılan uygulamanın adaletli olmadığını belirterek “Cumhurbaşkanımızın mitinginden önce AK Parti İl Başkanı tarafından yapılan basın açıklamasında ifade edildiği gibi, Cumhurbaşkanı sıfatıyla değil, siyasi bir program ve miting amacıyla ve AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla ilimize gelmişlerdi. Program, herhangi bir açılış ve temel atma gibi resmi bir tören olarak değil, AK Parti’nin belediye başkanlarına oy istenmesine yönelik siyasi bir miting olarak icra edilmişti. Yapılan uygulama devletin eşitlik ve adalet olma vasıflarına gölge düşürmüştür. Devlet, vatandaşlarına olduğu gibi siyasi partilere de eşit ve adil davranmak durumundadır.”

‘ALINAN KARAR HEM GENEL BAŞKANIMIZA HEM DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZA HAKSIZLIKTIR’

Alınan kararın bir talimat doğrultusunda olduğunu savunan Karakuş, bu uygulama ile devletin tarafsızlığını yitirmiş bir konuma düştüğünü belirtti. Karakuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alınan bu karar, bu şehre 2 dönem milletvekilliği yapmış hizmet etmiş Belediye Başkan adayımız Sayın Faruk Septioğlu’na bir saygısızlıktır, alınan bu karar Genel Başkanımız Sayın Fatih Erbakan’a bir saygısızlıktır ve en nihayetinde bu karar kıymetli Elazığlı hemşerilerimizin iradesine saygısızlıktır. Bizler yapılan bu ayrımcılığı ve haksızlığı reddediyoruz ve daha da önemlisi, devleti, siyasi iktidarın bir aparatı olarak gören ve kullanan zihniyeti halkımızın takdirine bırakıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x